VENUE AND TIME

 

 

The seminar will be held Virtually from 23th to 24th June 2021. The program besides the seminar will consist of several numbers of activities as follows:

 

Day-1

   

8:45

Main Room Opened

9:00

-

9:05

Opening Day-1

9:05

-

9:10

Indonesian National Anthem

9:10

-

9:20

ISMCT Report
Head of Agency RDEMR

9:20

-

9:35

Opening Speech
Minister of Energy and Mineral Resources

9:35

-

9:50

Presentation from the Gold Sponsorship
PT Amman Mineral Nusa Tenggara

9:50

-

9:55

Keynote Session
Moderator: Prof. Dr. Ir. Binarko Santoso

9:55

-

10:15

Keynote Speaker 1:
Dr. Ir. Ridwan Djamaluddin, M.Sc.
Director General Mineral and Coal - Indonesia

Sustainable Development Goals in Mining

10:15

-

11:00

Keynote Speaker 2:
Prof. Dr. Aleksandar Nikoloski
Murdoch University - Australia

Electrochemical Science and Engineering for Leaching and Reduction

11:00

-

11:30

Discussion

11:30

-

11:45

Presentation from the Gold Sponsorship
PT Timah Tbk

11:45

-

12:30

Break

12:30

-

15:45

Invited Speaker & Paralel Sessions


 

 

Parallel Sessions Day-1

   

Room A (Mineral)

   

Moderator:

Prof. Dr. Siti Rochani, M.Sc. (tekMIRA)

12:30

-

13:00

Invited Speaker:

Rachmat Makkasau, S.E., M.M.
PT Amman Mineral Nusa Tenggara

Amman Mineral Smelter Development Progress and its Obstacles

13:00

-

13:15

A.01-Dessy Amalia

13:15

-

13:30

A.23-Citra Nirmalasari

13:30

-

13:45

A.03-Danni Harbowo

13:45

-

14:00

A.02-Eneng Maryani

14:00

-

14:15

A.10-Isyatun Rodliyah

   

Moderator:

Dr. Arie Hardian, S.Si., M.Si. (UNJANI)

14:15

-

14:30

A.29-Djoko Hadi Prajitno

14:30

-

14:45

A.04-La Ode Arham

14:45

-

15:00

A.26-Syulastri Effendi

15:00

-

15:15

A.13-Hasudungan Eric Mamby

15:15

-

15:30

A.05-Iwan Setiawan

15:30

-

15:45

 

Note :  - Invited speaker: 20 min presentation, 10 min Q&A  

           - Presenter: 10 min presentation, 5 min Q&A

Parallel Sessions Day-1

   

Room B (Coal)

   

Moderator:

Slamet Handoko, S.T., M.T. (tekMIRA)

12:30

-

13:00

Invited Speaker:


Mohamad Zaid Mohamad Ali, B.Sc., M.Eng.
TNB Malaysia

Sharing of Best Practices in Clean Coal Use and Technology Innovation

13:00

-

13:15

B.01-Hariana

13:15

-

13:30

B.11-Triswan Suseno

13:30

-

13:45

B.03-Yusup Setiawan

13:45

-

14:00

B.12-Datin Fatia Umar

14:00

-

14:15

B.05-Mochamad Iqbal

   

Moderator:

Dr. Eng. Bambang Ariwahjoedi, M.Sc. Tech.

(ITERA)

14:15

-

14:30

B.06-Anggoro Mursito

14:30

-

14:45

B.16-Slamet Handoko

14:45

-

15:00

B.08-Dheka Bakti Krisnamurti Winarno

15:00

-

15:15

B.14-Phiciato

15:15

-

15:30

B.07-Mujammil Rahmanta

15:30

-

15:45

 

Note :  - Invited speaker: 20 min presentation, 10 min Q&A  

                - Presenter: 10 min presentation, 5 min Q&A

 

 

Parallel Sessions Day-1

   

Room C (Mining)

   

Moderator: 

Dr. Ir. Rini Setiati, M.T., IPM. (TRISAKTI)

12:30

-

13:00

Invited Speaker:


Dr. Alwin Albar
PT Timah Tbk

Zero Waste Concept in Primary Tin Ore Processing

13:00

-

13:15

C.01-Danni Harbowo

13:15

-

13:30

C.02-Angga Widiatama

13:30

-

13:45

C.11-Zulfahmi

13:45

-

14:00

C.04-Alhada Farduwin

14:00

-

14:15

C.05-Wahyu Junian

   

Moderator:

Dr. Ir. Masagus Ahmad Azizi, M.T. (TRISAKTI)

14:15

-

14:30

C.06-Muhammad Akbari Danasla

14:30

-

14:45

C.07-Yuniar Siska Novianti

14:45

-

15:00

C.08-Mesias Dewi

15:00

-

15:15

C.09-Dhion Pradatama

15:15

-

15:30

C.14-Bagaraja Sirait

15:30

-

15:45

 

Note :  - Invited speaker: 20 min presentation, 10 min Q&A  

           - Presenter: 10 min presentation, 5 min Q&A

 

 

Parallel Sessions Day-1

   

Room D (Environment)

   

Moderator:

Retno Damayanti, Dra., Dipl. EST. (tekMIRA)

12:30

-

13:00

Invited Speaker:

Baiq Dewi Krisnayanti, Ph.D.
GOLD-ISMIA Project, UNDP

Removal Harmful Mercury in Artisanal and Small-Scale Gold Mining (ASGM)

13:00

-

13:15

D.01-Jarwinda

13:15

-

13:30

D.02-Hasniati Astika

13:30

-

13:45

D.13-Nuri Nurlitasari

13:45

-

14:00

D.10-Laras Prasakti

14:00

-

14:15

D.20-Anceu Murniati

   

Moderator:

Dr. Ir. Reginawanti Hindersah, M.P. (UNPAD)

14:15

-

14:30

D.06-Erly Istiqomah

14:30

-

14:45

D.07-Suliestyah

14:45

-

15:00

D.14-Diana Lupitasari

15:00

-

15:15

D.09-Dea Anisa Ayu Besari

15:15

-

15:30

D.04-Budhy Supriyanto

15:30

-

15:45

 

Note :  - Invited speaker: 20 min presentation, 10 min Q&A  

           - Presenter: 10 min presentation, 5 min Q&A

 

 

 

Parallel Sessions Day-1

   

Room E (Techno-Economy and Policy)

   

Moderator:

Ir. Hartono (tekMIRA)

12:30

-

13:00

Invited Speaker:

Dr. Ir. Miftahul Huda
tekMIRA

Advantages of UCG Implementation in Indonesia

13:00

-

13:15

E.01-Sri Sugiarti

13:15

-

13:30

E.02-Cecep Mochamad Yasin

13:30

-

13:45

E.08-Ijang Suherman

13:45

-

14:00

E.04-Mustika

14:00

-

14:15

E.10-Gandhi Hudaya

   

Moderator:

Dr. Ir. Usman Pasarai, M.Eng. (LEMIGAS)

14:15

-

14:30

E.06-Karina Putri

14:30

-

14:45

E.07-Desi Cahyaningtyas

14:45

-

15:00

E.03-Tezar Julian

15:00

-

15:15

E.05-Rizky Tetrisyanda

15:15

-

15:30

E.12-Ijang Suherman

15:30

-

15:45

E.13-Fajar Prabawa

Note :  - Invited speaker: 20 min presentation, 10 min Q&A  

           - Presenter: 10 min presentation, 5 min Q&A

 

 

Day-2

   

8:45

Main Room Opened

9:00

-

9:05

Opening Day-2

9:05

-

9:10

Keynote Session
Moderator:

Prof. Dr. Ir. Datin Fatia Umar, M.T.

9:10

-

9:50

Keynote Speaker 1:
Dr. Kazuyuki Murakami
JCOAL - Japan

Biomass-coal Cofiring to Comply with Climate Change Requirement

9:50

-

10:30

Keynote Speaker 2:
Cristian Bolda, BCSEng (Mech)
Leigh Creek Energy - Australia

Technology and Economic Aspect in Coal Seam Directional Drilling for UCG

10:30

-

11:00

Discussion

11:00

-

11:15

Presentation from the Gold Sponsorship
PT Vale Indonesia Tbk

11:45

-

15:00

Invited Speaker & Parallel Sessions

15:00

-

15:15

Break

15:15

-

15:45

Closing Speech
Head of Agency RDEMR

15:45

 

16:00

Best Presenter Announcement

 

 

Parallel Sessions Day-2

   

Room A (Mineral)

   

Moderator:

Ir. Tatang Wahyudi, M.Sc. (tekMIRA)

11:15

 

11:45

Invited Speaker

Febriany Eddy, S.E., M.B.A.
PT Vale Indonesia Tbk

Nickel Mining Industry Strategy in Supporting the National Battery Industry

11:45

-

12:30

Break

12:30

-

12:45

A.11-Isyatun Rodliyah

12:45

-

13:00

A.27-Syulastri Effendi

13:00

-

13:15

A.24-Silviana Greshela

13:15

-

13:30

A.14-Intan Permatasari

13:30

-

13:45

A.15-Rosmalia Dita Nugraheni

   

Moderator:

Prof. Dr. Ir. Akhmad Herman Yuwono, M.Phil.Eng. (UI)

13:45

-

14:00

A.16-Alif Ulfatun Nur Izzati

14:00

-

14:15

A.25-Dani Gustaman Syarif

14:15

-

14:30

A.28-Syulastri Effendi

14:30

-

14:45

A.19-I Wayan Tangkas

14:45

-

15:00

A.09-Hasudungan Eric Mamby

15:00

-

15:15

Break

15:15

-

15:45

Closing Speech
Head of Agency RDEMR

15:45

-

16:00

Best Presenter Announcement

Note :  - Invited speaker: 20 min presentation, 10 min Q&A  

           - Presenter: 10 min presentation, 5 min Q&A

 

 

Parallel Sessions Day-2

   

Room B (Coal)

   

Moderator:

Gandhi Kurnia, S.T., M.A.B. (tekMIRA)

11:15

 

11:45

Invited Speaker:

Ir. M. Ikhsan Asaad, M.M.
PT PLN

Coal-Biomass Cofiring Liability Policy to Reduce CO2 Emissions

11:45

-

12:30

Break

12:30

-

12:45

B.10-Rasgianti

12:45

-

13:00

B.02-Hariana

13:00

-

13:15

B.13-Suganal

13:15

-

13:30

B.04-Bilal Al Farishi

13:30

-

13:45

B.15-Asep Bahtiar Purnama

   

Moderator:

Dr. Siti Sumilah Rita Susilawati, S.T., M.Sc. (CMCGR)

13:45

-

14:00

B.09-Eko Supriyanto

14:00

-

14:15

B.19-Datin Fatia Umar

14:15

-

14:30

B.18-Amelia Monita

14:30

-

14:45

B.17-Miftahul Huda

14:45

-

15:00

 

15:00

-

15:15

Break

15:15

-

15:45

Closing Speech
Head of Agency RDEMR

15:45

-

16:00

Best Presenter Announcement

Note :  - Invited speaker: 20 min presentation, 10 min Q&A  

           - Presenter: 10 min presentation, 5 min Q&A

 

 

Parallel Sessions Day-2

   

Room C (Mining)

   

Moderator:

Hernandi Albeto Oktaviano, S.T., M.E.M. (DGMC)

11:15

 

11:45

Invited Speaker:
Ir. Ignatius Wurwanto
PT Indo Tambang Megah Tbk

Coal Down Streaming Through the UCG Initiative

11:45

-

12:30

Break

12:30

-

12:45

C.15-Bagaraja Sirait

12:45

-

13:00

C.03-Angga Widiatama

13:00

-

13:15

C.17-Daffa Kaiyandra

13:15

-

13:30

C.10-Panangian Manullang

13:30

-

13:45

C.13-Nendaryono Madiutomo

     

Moderator:

Dr. Tedi Yunanto, M.Si. (PEP Bandung)

13:45

-

14:00

C.16-Irfan Marwanza

14:00

-

14:15

C.12-Zulfahmi

14:15

-

14:30

C.18-Fernando Wongkar

14:30

-

14:45

C.20-Fadli

14:45

-

15:00

C.19-Vivi Wulandari

15:00

-

15:15

Break

15:15

-

15:45

Closing Speech
Head of Agency RDEMR

15:45

-

16:00

Best Presenter Announcement

Note :  - Invited speaker: 20 min presentation, 10 min Q&A  

           - Presenter: 10 min presentation, 5 min Q&A

 

 

 

Parallel Sessions Day-2

   

Room D (Environment)

   

Moderator:

Dra. Sri Handayani, M.Sc. (tekMIRA)

11:15

-

11:45

Invited Speaker:


Sunbaek Bang, Ph.D.
Mine Reclamation Corporation (MIRECO) South Korea

Passive Treatment of Acid Mine Drainage: A Case Study in East Kalimantan of Indonesia

11:45

-

12:30

Break

12:30

-

12:45

D.11-Laras Prasakti

12:45

-

13:00

D.12-Ahmad Fauzi

13:00

-

13:15

D.05-Agus Wahyudi

13:15

-

13:30

D.08-Suliestyah

13:30

-

13:45

D.15-Hani Ruhaniyah

   

Moderator:

Dr. Eng. Mokhamad Candra Nugraha Deni (ITENAS)

13:45

-

14:00

D.16-Devikha

14:00

-

14:15

D.03-Tatang Wahyudi

14:15

-

14:30

D.18-Reginawanti Hindersah

14:30

-

14:45

D.19-Hasna Nur Azizah

14:45

-

15:00

D.17-Nendi Rohaendi

15:00

-

15:15

Break

15:15

-

15:45

Closing Speech
Head of Agency RDEMR

15:45

-

16:00

Best Presenter Announcement

Note :  - Invited speaker: 20 min presentation, 10 min Q&A  

           - Presenter: 10 min presentation, 5 min Q&A

 

 

Parallel Sessions Day-2

   

Room E (Mineral 2)

   

Moderator:

Ir. Sariman (tekMIRA)

11:15

-

11:45

Invited Speaker:


Shukhrat Bobomurodov, Ph.D.
Research Institute of Soil Science and Agrochemistry (RISSA) Uzbekistan

The Importance of Using of Agro-Mineral/Ores Agriculture and in Increasing Soil Fertility

11:45

-

12:30

 

12:30

-

12:45

A.21-Wuwuh Prihandini

12:45

-

13:00

A.06-Imelda Hutabarat

13:00

-

13:15

A.07-Sultan Muharam

13:15

-

13:30

A.12-Didit Adi Darmawan

13:30

-

13:45

A.20-Muhammad Erwin Cahyo Nugroho

   

Moderator:

Dr. mont. Imelda Hutabarat, S.T., M.T.

(PEP Bandung)

13:45

-

14:00

A.08-Nabila Putri Wisnu Pratami

14:00

-

14:15

A.17-Vincent Sujoto

14:15

-

14:30

A.18-Daning Kinanti Sutama

14:30

-

14:45

A.22-Ebeng Sugondo

14:45

-

15:00

A.30-Djoko Hadi Prajitno

15:00

-

15:15

Break

15:15

-

15:45

Closing Speech
Head of Agency RDEMR

15:45

-

16:00

Best Presenter Announcement

Note :  - Invited speaker: 20 min presentation, 10 min Q&A  

           - Presenter: 10 min presentation, 5 min Q&A

 

please download our ISMCT GuideBook for detail information in download section